ЕУ и САД се договорија за размена на податоци | Вести | DW | 28.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ и САД се договорија за размена на податоци

*

ЕУ и САД постигнаа согласност околу размената на податоците за патниците во трансатлантските авио летови. Договорот бил постигнат на видео конференција меѓу еврокомесарот за правда Франко Фратини, германскиот министер за внатрешни работи Волфганг Шојбле и американскиот колега Мајкл Чертоф. Засега не се откриваат детали од договорот кој треба формално да биде одобрен од страна на 27 земји членки на ЕУ.