ЕУ и Иран-нови преговори? | Вести | DW | 20.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ и Иран-нови преговори?

Иран и ЕУ се согласија околу нов термин за разговори во врска со атомската програма на Техеран.В среда ќе се сретнат иранскиот преговарач Али Лариџани и високиот претставник на ЕУ Хавиер Солана,потврдија двете страни.Притоа треба да биде утврдено дали постои основа за нови преговори.Вчера Меѓународната агенција за атомска енергија потврди дека Иран започна со збогатување ураниум во постројката Натанс со 1300 центрифуги.