ЕУ – Иран | Вести | DW | 24.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ – Иран

*

Европската унија и Иран имаат намера да ги продолжат разговорите околу спорната атомска програма на оваа земја. За тоа е постигната согласност во Лисабон меѓу високиот претставник на Унијата за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана и шефот на преговарачкиот тим на Иран, Али Лариџани. Следната преговарачка рунда ќе се одржи по три недели. Лариџани најави готовност на неговата влада за соработка во соодветни рамки.