ЕУ за Србија и Косово | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ за Србија и Косово

*

ЕУ денеска во Луксембург ќе расправа за обновата на преговорите за придружување со Србија,во заклучокот од агенциски извори се дознава дека треба да биде истакнато оти иднината на Србија е во ЕУ.Министрите за надворешни работи на ЕУ се очекува да ги подддржат напорите на специјалниот пратеник на ОН за Косово Марти Ахтисари како основа за решавање на статусот на покраината и да се заложат за скоро усвојување содветна резолуција на Советот за безбедност.