ЕУ загрижена од ситуацијата во Украина | Вести | DW | 26.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ загрижена од ситуацијата во Украина

Германското претседателство со ЕУ соопшти дека “со голема загриженост го следи најновиот развој на настаните во Украина и апелира до сите политички одговорни луѓе во земјата да се дистанцираат од мерките кои може да доведат до натамошна ескалација.” Претседателството на ЕУ ги повика украинскиот претседател Јушченко и премиерот Јанукович да се заложат за решение на политичката криза. Во Украина денеска треба да продолжат преговорите за надминување на политичката криза во земјата, откако синоќешните разговори меѓу Јушченко и Јануковиќ не дадоа резултат. До најновото заострување на ионака длабоката политичка криза дојде откако претседателот реши да го смени јавниот обвинител и специјалната полициска единица со декрет да ја стави под своја контрола. Јануковиќ го одби декретот како неважечки.