ЕУ загрижена од економските планови на Саркози | Вести | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ загрижена од економските планови на Саркози

*

Францускиот премиер Никола Саркози најави дека ќе се обиде да го елиминира дефицитот во буџетот до 2010 година, но по средбата со министрите за финансии на ЕУ во Брисел, изјави дека можеби тоа нема да му успее до 2012 година ако реформите во неговата земја не го достигнат планираниот економски раст. Економските планови на Саркози предизвикаа загриженост во ЕУ. Европартнерите стравуваат дека Франција нема да може да го почитува новореформираниот Пакт за стабилност.