ЕУ да се подготви за неуспех на преговорите за Косово | Вести | DW | 13.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ да се подготви за неуспех на преговорите за Косово

*

Албанскиот министер за надворешни работи Љуљзим Баша ги повика Европејците да се подготват за неуспех во преговорите за иднината на Косово меѓу Белград и Приштина и да ја поддржат независноста на покраината.

Тирана целосно ги подржува напорите за постигнување решение преку преговори,но изгледа дека се птешко е да се стигне во тоа,изјави Баша за Франс Прес во Париз,каде се наоѓа во посета.