ЕУ го активираше механизмот за помош на Македонија | Северна Македонија | DW | 09.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

ЕУ го активираше механизмот за помош на Македонија

Тим од технички експерти денеска ќе пристигне во земјата за да ги процени штетите и да им изготви препораки на националните и локалните власти. Сочуство за жртвите од САД и Германија.

ЕУ го активираше механизмот за цивилна заштита за да и помогне на Македонија да се справи со последиците од катастрофалните поплави. Одлуката била донесена на барање на македонските власти, се наведува во соопштението на Европската комисија.

Тим од технички експерти денеска ќе пристигне во земјата за да ги процени штетите и да им изготви препораки на националните и локалните власти.
„ЕУ е подготвена да и помогне на пјр Македонија. Во контакт сме со државните власти во Скопје и со други земји кои учествуваат во Механизмот за да се искоординира брз одговор на барањето. Испратен е хуманитарен експерт, а ќе биде испратен и тим за цивилна заштита“, соопшти комесарот за хуманитарна помош и кризен менаџмент, Христот Стилјанидес (на насловната фотографија).

Американскиот Стејт департмент изрази сочуство до семејства на жртвите и настраданите во поплавите.

Гледај видео 00:23

Сочуство од Стејт департментот за настраданите во поплавите


„Сочуствуваме со македонските граѓани додека ги оплакуваат загинатите, им пружаат помош на повредените и ги санираат големите штети“, изјави портпаролката на Стејт департментот, Елизабет Трудо.

Германската амбасада во Скопје изрази длабока жалост за жртвите од невремето.

„Нашите мисли и нашето сочувство се со жртвите, повредените и нивните семејства“, сооошти амбасадата.

Реклама