ЕУ – годишнина | Вести | DW | 24.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЕУ – годишнина

Денеска во Берлин почнуваат прославите по повод 50 годишнината од основањето на ЕУ. Германската канцеларка, Ангела Меркел, е домаќин на 27-те шефови на држави и влади на унијата. Тие утре, со т.н. ”Берлинска декларација” треба да се обврзат дека до 2009 година ќе ја постават унијата врз нова основа. Во декларацијата не се спомнува експлицитно зборот европски устав.