ЕУ гледа шанса за мировниот процес на Блискиот Исток | Вести | DW | 01.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ гледа шанса за мировниот процес на Блискиот Исток

Европската Унија гледа нови шанси за мировниот процес на Блискиот Исток . На неформалната средба на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ , претседавачот со министерскиот совет, шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер истакна дека со нејзиниот воен ангажман во Либан од средината на 2006-та година Европа докажа дека повеќе нема само да го коментира развојот на настаните во кризниот регион , туку оти и самата има намера да придонесе во решавањето на конфликтот. Во Бремен беше постигната согласност , ЕУ да негува односи со палестинскиот претседател Махмуд Абас и министрите од новата влада на национално единство , кои не доаѓаат од редовите на радикално исламистичкото движење Хамас