ЕУ ги осуди нападите на курдските бунтовници | Вести | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ ги осуди нападите на курдските бунтовници

*

Европската комисија ги осуди најновите напади на курдските бунтовници против турската армија. Претставник на еврокомесарот за проширување на Унијата Оли Рен ја искажа солидарноста на ЕУ со Турција во борбата против тероризмот. Претходно осуда на нападите искажа и германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер, кој предупреди и од ескалација во регионот.

По последните борби во граничното подрачје спрема Ирак со околу 50 загинати, турскиот претседател Абдула Ѓул ја потврди решеноста за справување со курдските бунтовници во Северен Ирак. Министерот за одбрана засега исклучува офанзива на турски трупи на ирачка територија.