ЕУ – Блиски исток | Вести | DW | 01.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ – Блиски исток

Европската Унија гледа нови шанси за мировниот процес на Блискиот Исток и има намера и самата да придонесе во решавањето на конфликтот. На неформалната средба на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ во Бремен беше постигната согласност Унијата да негува односи со палестинскиот претседател Махмуд Абас и министрите од новата влада, кои не се припадници на радикално исламистичкото движење Хамас.