ЕУ-Африка | Вести | DW | 24.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ-Африка

*

По повеќегодишни преговори ЕУ склучи нов трговски договор со четири африкански земји. Во таканаречениот економцки партнерски договор се вклучени Боцвана, Мозамбик, Свазиленд и Лесото. Еврокомесарот за трговија Питер Менделсон изјави дека договорот е историски чин во врските меѓу двата региона.