ЕТА се закани со напади | Вести | DW | 09.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕТА се закани со напади

*

Баскиската сепаратистичка организација ЕТА, според информација на шпанското национално радио, во коминике се закани дека ќе продолжи да и’ нанесува удари “на сите фронтови” на шпанската држава. Во соопштението ЕТА ја презема одговорноста за нападот на 25-ти јули при поминувањето на велосипедистите од трката “Тур д’Франс во северната шпанска автономна област Навара, како и за уште два други напада.