ЕТА сака мир | Вести | DW | 09.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕТА сака мир

Баскиската сепаратистичка организација ЕТА се изјасни за продолжување на мировниот процес,но предуслов е запирање на нападите на шпанската влада во Баскија,потенцира член на организацијата во интервју за еден весник.Тој ја обвини социјалистичката влада на премиерот Жозе Луис Запатеро за одговорност за кочењето на мировниот процес.Индиректно,ЕТА се закани со нови напади ако владата не им дозволи на сепаратистите од Баскија да учествуваат на комуналните избори на крајот на мај.