Ета објави крај на примирјето | Вести | DW | 05.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ета објави крај на примирјето

*

Баскиската сепаратистичка организација ЕТА соопшти дека ќе стави крај на прекинот на огнот, кој беше воспоставен минатата година. Соопштението е објавено во баскискиот весник Бериа. Организацијата веќе го прекина примирјето на 30 декември минатата година, кога изврши бомбашки напад на аеродромот во Мадрид. Притоа загинаа две лица. ЕТА е одговорна за убиство на повеќе од 800 луѓе во последните 40 години