Естрада осуден на доживотен затвор | Вести | DW | 12.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Естрада осуден на доживотен затвор

*

Поранешниот филипински претседател Џозеф Естрада е осуден на доживотна казна затвор заради корупција. 70 годишниот Естрада е обвинет за проневера на 60 милиони државни пари. Тој го оцени процесот како политички мотивиран и го обвини актуелниот претседател Глориа Аројо за завера против него. За време на процесот пред судот во Манила протестираа стотици поддржувачи на поранешниот претседател.