Ерфурт – сеќавање | Вести | DW | 26.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ерфурт – сеќавање

Во Ерфурт денеска учениците и наставниците на гимназијата Гутенберг ќе положат цвеќе и ќе потсетат на жртвите на масакрот што се случи пред пет години. Претходно, партиите во Германија и различни здруженија побараа да бидат направени поголеми напорите во борбата против насилството во земјата, особено меѓу младите. Во масакрот во гимназијата Гутенберг, бивши ученик уби 16 лица, а потоа се самоуби.