Ердоган одново побара прием на Турција во ЕУ | Вести | DW | 16.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ердоган одново побара прием на Турција во ЕУ

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган уште еднаш се заложи за прием на Турција во Европската Унија . Тој за време на отворањето на Индустрискиот саем во германскиот град Хановер истакна дека Турција не доаѓа во ЕУ за да биде товар туку да понесе дел од товарот. Турција инаку оваа година е земја партнер на самот во Хановер , па така тој вчера беше свечено отворен во присуство на премиерот Ердоган и германската канцеларка Ангела Меркел.