Ердоган доби мандат за формирање нова влада | Вести | DW | 06.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ердоган доби мандат за формирање нова влада

*

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган од претседателот Ахмед Неџет Сезар доби мандат да формира нова влада, две недели по убедливата победа на неговата партија на изборите. Ердоган има 45 дена да ја претстави листата со министри до Сезер, кој според Уставот мора да ја одобри. Ердоган беше принуден да свика предвремени избори поради неуспешниот обид на неговата партија за претседател на државата да го избере министерот за надворешни Абдула Ѓул.