Ердоган во Москва | Теми на денот | DW | 11.01.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Ердоган во Москва

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган од вчера е во тродневна официјална посета на Русија. Тема на разговори со неговиот домаќин, рускиот престедател Владимир Путин се турско руските билатерални односи.

Рускиот претседател Путин пред средбата со Ердоган изјави дека освен меѓусебните односи, во фокусот на разговорите ќе бидат и меѓународните прашања кои се важни за двете држави. Една од темите е и поддршката на чеченските бунотвници која стигнува од Турција. Москва бара од Анкара да ја засили контролата над хуманитарните организации за кои тврди дека ги финансираат и вооружуваат чеченските бунтовници. Исто така, според Кремљ, многу турци се бореле на чеченска страна.

За Русија е инстересна и турската кандидатура за влез во Европската Унија, бидејќи е осетлива на можноста да биде економски изолирана со експанзијата на Европската унија на исток.

Меѓусебната трговија на Русија и Турција во првата половина од минатата година изнесувала 4, 6 милијарди долари. Ердоган изјави дека тој износ би можел да достигне 15 миолијарди долари. За време на посетата на Русијатој ќе се сретне со претставници на деловниот свет и ќе присустува на отварањето на турски трговски центар во Москва.

Реклама