Ердоган воздржан за воена интервенција во Северен Ирак | Вести | DW | 12.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ердоган воздржан за воена интервенција во Северен Ирак

*

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган е воздржан во врска со можен воен напад приотив упориштата на сепаратистичката Курдска работничка партија во Северен Ирак. Предимство има борбата против ПКК на територијата на Турција-изјави Ердоган во Анкара. Генералниот секретар на НАТО Јаап Де Хооп Шефер побара од Турција одмереност во справувањето со курдските буннтовници