Ербас – Франкфурт | Вести | DW | 17.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ербас – Франкфурт

Најголемиот патнички авион на светот ербас А380 денеска долета на аеродромот во Франкфурт од каде во наредните денови ќе изврши повеќе пробни летови. В понеделеник авионот со сериски број 007 ќе лета за Њујорк со 500 патници, а планирани се и други пробни летови за Хонгконг и Вашингтон. Европскиот авио концерн Ербас и германската авио компанија Луфтханза со овие пробни летови сакаат да видат како се однесува леталото во реални услови.