Ербас го испорача првиот А380 | Вести | DW | 15.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ербас го испорача првиот А380

*

Европскиот авиопроизводител Ербас денеска во Тулуз го испорача првиот гигантски авион од типот А 380. Првиот ваков авион го доби азиската компанија „Сингапур Ерлајнс“. Поради проблеми во изградбата на двокатниот авион, испораките доцнат година и пол. Заради тоа компанијата претрпе огромни загуби, а беа укинати 10 000 работни места. Засега најголемиот патнички авион во светот за десет дена треба да го има првиот комерцијален лет меѓу Сингапур и Сиднеј.