Ербас – Бурже | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ербас – Бурже

*

На почетокот на авио-изложбата во париски Ле Бурже, европскиот производител на авиони Ербас објави голем број нарачки. Според информациите од фирмата, авио-компанијата Катар ервејз потпишала договор за испорака на 80 нови авиони од типот А350 за сума од скоро 12 милијарди евра. Освен тоа, порачани се и три Ербас-супер џамбо од типот А380. Осум такви авиони нарачала и авио-компанијата Емиратс-ервејз. Авио-компанијата Ју-Ес Ервејз најави нарачки на 92 авиона од Ербас.