Енергетски самит за Балкан | Вести | DW | 24.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Енергетски самит за Балкан

*

Денеска во Загреб се одржува енергетски самит на земјите од Југоисточна Европа, на кој учествува и македонскиот претседател Бранко Црвенковски. Гостин на самитот е рускиот претседател Владимир Путин кој пред присутните изјави дека руските фирми веќе се вклучени во низа проекти во регионот. „Балканските држави се повеќе се вклучени во европските интеграции, а ние сме подготвени односите со нив да ги градиме преку проектите на Европската унија„, рече Путин. На маргините на средбата ќе има серија билатерални разговори, меѓу нив и со македонскиот претседател. Собирот, чиј иницијатор е хрватскиот претседател Стипе Месиќ, се одржува под мотото: „Енергијата е стока, но специфична„.