Ендевор ќе остане во вселената подолго од планираното | Вести | DW | 13.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ендевор ќе остане во вселената подолго од планираното

*

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека мисијата на шатлот Ендевор ќе биде продолжена за уште три дена. Ендевор кој се наоѓа на меѓународната вселенска станица, наместо на 19 август, ќе се врати на земјата на 22 август. Од НАСА соопштија дека дополнителниот период е неопходен заради поправка на дефектот на надворешниот резервоар, кој настанал при полетувањето.