Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Емануел Макрон

Емануел Макрон, роден на 21 декември 1977 година, е француски политичар и државник и актуелен претседател на Франција.

Пред да влезе во политиката Макрон работел како цивилен службеник и инвестициски банкар. Студирал филозофија во Париз. Во 2012 година е именуван за заменик генерален секретар во владата на Франсоа Оланд, а во 2014 станува министер за економија во владата на Мануел Валс. Со полни 39 години на 7 мај 2017 година станува најмладиот избран претседател во историјата на Франција.

Покажи повеќе написи