Еленовски – НАТО | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Еленовски – НАТО

*

Американската поддршка за интеграција на Македонија во НАТО останува, изјави македонскиот министер за одбрана, Лазар Еленовски по разговорите со заменикот помошник секретар за Ирак во Стејт Департментот, Лоренс Батлер и заменикот помошник секретар за одбрана за мултилатерални прашања, Дебра Кеган. Според Еленовски, американската поддршка е една од најзначајните за Македонија пред самитот на НАТО во Букурешт наредната година, на кој земјата најверојатно ќе добие покана за членство во алијансата. По денешните разговори во Скопје, Батлер и Кеган патуваат за Тирана, по што следуваат посети на Сараево и Софија.