Еленовски во Брисел | Вести | DW | 19.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Еленовски во Брисел

*

Македонскиот министер за одбрана Лазар Еленовски денеска во Брисел доби порака дека политичкиот дијалог и конструктивниот став во спорот за името со Грција се двете клучни барања за евроатлантската иднина на земјата. Еленовски разговараше со амбасадорите на Германија и Холандија во НАТО, Ѕлрих Бранденбург и Херман Шапер. Попладнево на состанокот со ЕУ тројката од областа на одбраната тој ќе го презентира напредокот на Македонија во делот на Европската безбедносна и одбрамбена политика, во рамките на евроатланските напори на земјата.