Електричен автомобил за само 6 илјади евра | Теми | DW | 10.03.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Електричен автомобил за само 6 илјади евра

Дали само нам ни се чини така или новото електрично возило на Цитроен изгледа како возечки тостер? Но, шегата на страна... Изгледот можеби не е најсилната страна на новиот Цитроен Ами, но тој навистина нуди многу поволности посебно за економичен градски превоз.

Гледај видео 01:03

Евтино и со добар квалитет! Нов електричен автомобил за 6.000 евра. Француските производители на автомобили се насочени кон производство на компактни, еколошки и достапни електрични градски автомобили. Новиот Цитроен Ами, за волја на вистината не може многу да забрза, а батеријата трае само до 70 км. Но, паркирањето е лесно и за него е потребна возачка дозвола од А категорија и тоа од 14-годишна возраст во Франција и 16-годишна возраст во Германија. Како ви се допаѓа оваа опција? 

Во Франција имено нарачки на новиот електричен автомобил се можни веќе од 30 март а испораката на возилата е во јуни. Неколку месеци подоцна продажбата на новиот Цитроен Ами ќе започне и во Шпанија, Италија, Белгија и во Германија. 

Повеќе во Медија центарот