Елвис живее и 40 години по смртта | Панорама | DW | 16.08.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Елвис живее и 40 години по смртта

Смртта на Елвис Присли пред 40 години беше шок за неговите фанови. До денес многумина не веруваат дека „кралот“ навистина почина пред 40 години.

На 16 август 1977 година девојката на Елвис го пронајде во бањата. Ниту лекарот ниту брзата помош не успеаја да го оживеат. Околу 15 часот лекарите во болницата во Мемфис констатираа смрт предизвикана од откажување на срцето.

„Кралот“ веќе го нема, но тој сепак и натаму живее. Тој е инспирација не само за фановите организирани во клубови во 38 држави во светот и за музичките фестивали, туку и за модната индустрија. Успешна компанија се специјализираше за производство на познатите Елвис-комбинезони.

Елвис Присли беше еден од најпознатите музичари на 20. век. Неговото име е овековечено во рокабили, госпел, кантри музиката, како и во рокенрол халите ширум планетата. Неговата популарност не се намалува. Досега се продадени над една милијарда носачи на звук со неговата музика.

„Грејленд“, имотот на кој што некогаш живееше Елвис во Мемфис, во сојузната држава Тенеси, денес е магнет за публиката. Околу 500.000 фанови секоја година пристигнуваат во Мемфис да му оддадат почит на својот „крал“. Елвис има огромна заедница обожаватели и во Германија. Конечно, кралот на рокенролот во Бад Наухајм беше на отслужување на воениот рок. Тука ја запозна и својата сопруга Присила. Повеќе за времето на Елвис во Германија, од галеријата со слики:

 

DW.COM

Реклама