ЕК планира казни за автопроизводителите | Вести | DW | 24.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕК планира казни за автопроизводителите

*

Европската комисија планира да воведе парични казни за автопроизводителите кои нема да ги почитуваат мерите за заштита на климата. Во спротивно целиот систем нема да биде веродостоен, изјави претседателот на комисијата Жозе Мануел Барозо за весникот „Билд ам Зонтаг„. Тој најави дека комисијата ќе го објави концептот пред Божик. Според тоа новите возила во Европа од 2012 година во просек не треба да испуштаат повеќе од 120 грама јаглерод диоксид по километар. Барозо изрази симпатии за иницијативите за воведување ограничување на брзината на германските автопатишта.