ЕК го критикува поскапувањето на млекото во Германија | Вести | DW | 04.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕК го критикува поскапувањето на млекото во Германија

*

Европската комисија ги критикува големите зголемувања на цените на млечните производи во Германија.Овој развој нема никаква оправданост од аспект на целокупното снабдување во ЕУ,изјави комесарката за земјоделство Мариан Фишер Боел за весникот Билд ам зонтаг.Премиерот на германската покраина Баварија Едмунд Штојбер побара интервенција од службата за борба против картелите.Во продавниците во цела Германија путерот и млечните производи минатата недела значително поскапеа,а за средината на август е најавено зголемување на цените за 50 проценти.