Експлозија на бомба во Измир | Вести | DW | 12.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Експлозија на бомба во Измир

Во експлозија на бомба во турскиот пристанишен град Измир во западниот дел од земјата според медиумите се ранети најмалку 15 луѓе.Експлозијата се случила на пазар,јавува државната агенција Анатолија.Жртвите се главно трговци.Засега нема укажувања кој стои зад нападот.Во Измир утре треба да се одржи голема демонстрација.Како претходно во Анкара и во Истанбул,се очекуваат илјадиници демонстранти кои се залагаат за лаицистичка Турција,а против исламизирање на земјата.