Експлозија во рудник во Русија | Вести | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Експлозија во рудник во Русија

Најмалку осум рудари загинаа во рудник во Русија, по експлозија на метан која се случи утринава. Спасувачките екипи претходно успеале да извадат 145 рудари, но во окното има заглавено уште седумдесетина. Рудникот се наоѓа во регионот Кемерово во западен Сибир во кој во друг рудник во март годинава во слична експлозија загина 110 лица.