Експлозија во Приштина | Вести | DW | 24.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Експлозија во Приштина

*

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу го осуди бомбашкиот напад во Приштина во кој утрината загинаа 2 а повредени беа 12 лица . Според Сејдиу ваквите криминални дека се целосно неприфатливи и создаваат несигурност и ја доведуваат во опасност стабилноста на земјата. Портпаролот на косовската влада Авни Алиу претходно истакна дека нападот не е поврзан си преговорите за конечниот статус на Косово.

Полицијата потврди дека експлозијата одекнала нешто по два часот по полноќ, во деловниот дел на градот каде имало отворени ресторани и кафулиња. Портпарол на полицијата соопшти дека неколку лица се приведени на разговор.