Експлозија во Кабул, над 35 загинати | Вести | DW | 17.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Експлозија во Кабул, над 35 загинати

*

Во главниот авганистански град Кабул утринава повторно се случи голем бомбашки напад. Најмалку 35 лица лица загинаа во експлозија на бомба подметната во автобус. Речиси сите жртви се полицајци бидејќи автобусот превезувал полициски службеници. Во Кабул од денеска меѓународната полициската мисија официјално треба да ја преземе ЕУ.