Експлозии во Багдад | Вести | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Експлозии во Багдад

Најмалку 40 лица загинаа а 65 се ранети во експлозија на автомобил бомба во Багдад. Полицијата соопшти дека експлозијата одекнала пред еден пазар во шиитскиот кварт Амил. Агенциите јавуваат и за осум загинати американски војници во два напада околината на Багдад. Американсакта рамија ја потврди загубата. Од почетокот на месецов во Ирак загинаа 113 американски војници.