Еквадор бара сојузници за „спас“ на Асанж | Свет | DW | 17.08.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Еквадор бара сојузници за „спас“ на Асанж

Еквадор побара поддршка од Унијата на јужноамериканските држави во врска со спорот околу основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кому Кито му одобрија азил.

Еквадор побара итна седница на Унијата на јужноамерикански држави за разгледување на односите меѓу Еквадор и Велика Британија, откако Кито му одобри политички азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој веќе два месеци се крие во еквадорската амбасада во Лондон.

Вчера Кито му одобри политички азил на Асанж, затоа што сметаше дека неговиот живот е во опасност, откако Викиликс објави стотици илјади доверливи американски документи.

Велика Британија меѓутоа не му дозволува да ја напушти земјата и инсистира да го израчи на Шведска, каде Асанж треба да одговара за сексуален напад. Но, тој стравува дека од Шведска ќе биде испратен во САД, каде може да биде обвинет за објавувањето тајни американски документи на интернет.

Американското министерство за надворешни работи искажа своја воздржаност во спорот околу Асанж. Вашингтон нема да се меша, зашто се „работи за нешто што треба да го расчистат меѓусебно Еквадор, Шведска и Велика Британија“, изјави портпаролот на Белата куќа.