Една жртва во големиот пожар кај Битола | Вести | DW | 24.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Една жртва во големиот пожар кај Битола

*

Големиот пожар што беснееше синоќа во непосредна близина на Битола е локализаран но акцијата за негово гаснење сеуште трае . Во меѓувреме е потврдено и дека едно лице загина огнената стихија . Неколку други лица пак се здобиле со изгореници или пак се жртви на труење од јаглерод диоксид . Битола утрината беше обвиена со црн густ чад кој пополека се расчистува. Од утринските чесови во гаснењето на пожарот се вклучени и неколку авиони и еден хеликоптер .Во акцијата учествуваат и околу 400 војници , локални противпожарни екипи и доброволци а на помош пристигнаа и противпожарни екипи од грчкиот град Лерин . Во посета на погодениот регион утринава е и македонскиот претседател Бранко Црвенковски . На барање на Владата , тој вчера издаде наредба за вклучување на дополнителни воени единици во гаснењето на пожарот во битолско.

Рано утрината во Битола седница одржа Кризниот штаб со која претседаваше премиерот Никола Груевски и на која беа договорени оперативни мерки и координација за гаснењето на пожарот. Во Македонија инаку во моментов беснеат 20-тина пожари од кои најкритични се оној во близина на Матка кај Скопје и оној кај Катланово .