Една година потоа: Ќе успее ли Меркел? | Свет | DW | 24.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Една година потоа: Ќе успее ли Меркел?

Соочена со бранот од стотици илјади бегалци, германската канцеларка Ангела Меркел минатата година ја изговори славната реченица: „Ќе успееме!“ Една година подоцна, потсетуваме на клучните моменти во бегалската драма

Пораката „Ќе успееме“ се уште одѕвонува во ушите на многу Германци. Нивната канцеларка Ангела Меркел и натаму ја повторува истата и тврди дека земјата може да се справи со напливот од над еден милион бегалци- претежно од војната во Сирија. Но, сомнежот, како и пред една година, останува, а Меркел е под огромен притисок и од домашната и од европската јавност.

Гледај видео 03:00

Една година подоцна: Ќе успее ли Меркел?

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама