Една година од убиството на Политковскаја | Вести | DW | 07.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Една година од убиството на Политковскаја

*

Точно една година по убиството на Ана Политковскаја , во рускиот главен град се одржа комеморативен собир во чест на новинарката критичар на власта во Кремљ. Неколку стотина членови на организации за заштита на човековите права и новинари се собраа во Москва под засилено присуство на полицијата. Тие уште еднаш побараа објективна истраха за убиството врз 48 годишната Политковскаја, која постојано известуваше пред се за грубото кршење на човековите права од страна на руската армија во Чеченија .