Еден чекор напред кон заштитата на непушачите | Вести | DW | 23.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Еден чекор напред кон заштитата на непушачите

Премиерите на германските покраини се согласија за посеопфатна заштита на непушачите . Тие меѓутоа не може да се договорат за единствена забрана на пушењето во угостителските објекти . Некои покраини меѓутоа побараа исклучоци во гастрономијата . наспроти тоа пушењето без исклучок ќе биде забрането во училиштата , дискотеките, јавните објекти и детските градинки.

Европската Комисија го поздрави договорот.