Египет – избори | Вести | DW | 13.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Египет – избори

*

На изборите за горниот дом на египетскиот парламент, Шурата, владеачката апртија НПД на претседателот Хосни Мубарак, добија мнозинство од вкупно 88-те места во парламентот. Државниот весник, “Ал Гомориа“ пишува дека забранетото исламско Муслиманско братство не добило ниту едно место во парламентот. Муслиманското братство, кое првпат учествува на избори за Шурата, го призна неуспехот и говори за удар за демократијата поради тоа што за време на изборната кампања биле уапсени стотици негови приврзаници и кандидати.