Египетскиот претседател со заклетва во суд | Свет | DW | 30.06.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Египетскиот претседател со заклетва во суд

Египетскиот претседател Мохамед Морси денеска положи свечена заклетва пред египетскиот највисок суд. Тој е првиот претседател на Египет, избран на слободни избори.

„Се колнам во семоќниот Бог дека ќе служам за зачувување на републичкиот поредок и ќе го почитувам уставот и законите, а исто така целосно ќе се гижам и за интересот на народот“, рече Морси на церемонијата во Уставниот суд.

Исламистот во краткиот говор потоа вети дека ќе води „граѓанска, уставна и модерна држава“. Тој вети и „нов Египет“. „Нашата аспирација е подоброто утре, новиот Египет и втората република“, им рече Морси на судиите.

Победникот на претседателските избори беше принуден да ја даде својата свечена заклетва пред судот, наместо пред парламнетот, бидејќи војската следејќи наредба на судот го распушти парламентот, во кој мнозинство имаа исламистите.

Ägypten Mursi als Präsident vereidigt

Вчера Морси положи симбилична заклетва и на плоштадот Тахрир

Тој вчера (29.06.) даде и симболична заклетва пред десетици илјади поддржувачи на плоштадот Тахрир – епицентарот на револтот против Хосни Мубарак. Положувањето заклетва пред судот, наместо пред парламентот, покажува дека битката за моќ во Египет продолжува.

Морси се смета за првиот претседател во арапскиот свет избран на слободни избори. Тој е петиот претседател на Египет по соборувањето на монархијата пред шеесетина години.