Египетската полиција апси членови на Муслиманското братство | Вести | DW | 19.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Египетската полиција апси членови на Муслиманското братство

*

Египетската полиција ја продолжи серијата апсења на припадници на радикално исламистичкото движење Муслиманско братство . како што се дознава од безбедносни извори во Каиро , уапсени биле вкупно 12 лица во пристанишниот град Александрија и во провинцијата Шаркија. Во петокот полицијата уапси 16 членови на братството за време на нивен собир во каиро . Муслиманското братство кое како што вели се залага за исламизирање на државата е официјално забрането во Египет .