Еврото во Малта и Кипар | Вести | DW | 22.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Еврото во Малта и Кипар

*

Малта и Кипар од идната година можат да го воведат еврото.Шефовите на држави и влади на ЕУ -самитот во Брисел дадоа зелено светло за воведување на европското платежно средство во двете земји,со што тоа од 2008 година ќе биде во оптек во вкупно 15 ЕУ- држави.