Европските законите добиваат приоритет во Собранието | Македонија | DW | 14.12.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Европските законите добиваат приоритет во Собранието

Европските закони ќе добијат приоритет во Собранието на Македонија. На лидерската средба постигната е согласност за докомплетирање на судскиот совет.

default

Евро законите приоритет во Собранието

Задоволство од напредокот во преговорите на четирите партиски шефови. 15 тина евро закони добиваат приоритет во Собранието веднаш по Нова година.

Македонскиот премиер Никола Груевски замина во Брисел каде ќе бара поддршка од евро партнерите за НАТО аспирациите на Македонија. Сепак позицијата и опозицијата имаат различни гледишта за две прашања: законот за албанскиот јазик и социјален пакет за припадниците на ОНА.