1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Европска Комисија- ЕК

Тема

Европската комисија (ЕК) е извршно тело на Европската Унија (ЕУ). Нејзин актуелен претседател е Жан Клод Јункер, конзервативен политичар, застапник на центристичка економска политика, поранешен премиер на Луксембург

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прескокни го блокот Став

Став